Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standart plemene Dobrman

  Dobrmanp8294717.jpg

FCI standard č. 143

Původ: Německo

Použití: doprovodný, ochranný a služebně upotřebitelný pes

Klasifikace FCI: skupina 2 - pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi; sekce 1 - pinčové a knírači s pracovní zkouškou

Zvláštní tělesné znaky: Dobrman je středně velký, silný, osvalený. Pro jeho elegantní linie těla, hrdé držení, temperamentní povahu a odhodlanost je ideálem psa.

Proporce: Tělesná stavba dobrmana je téměř kvadratická, což platí zvláště pro psa. Délka těla, hrudní kost, sedací hrbol, nesmí u psů přesahovat víc jak 5%, u fen víc jak 10% výšky.

Povaha: Dobrman je založením pes přátelský, mírný, v rodině velmi přítulný, milující děti. Vyžaduje se střední temperament a střední ostrost. Při dobré ovladatelnosti a chuti k práci je nutné dbát na pracovní použití, odvahu a tvrdost. Zvláštní důraz je kladen na sebejistotu a nebojácnost při současné bdělosti k okolí.

snimek_140.jpg

Hlava: Horní část : Silná, odpovídající stavbě těla. Při pohledu shora odpovídá hlava tupému klínu. Příčná linie temene má být při pohledu zpředu přibližně vodorovná a nesmí se svažovat k uším. Linie temene padá v lehkém zaoblení k téměř rovnému nosnímu hřbetu. Oční koule jsou dobře vyvinuté, nevystupující. Čelní brázda je ještě viditelná. Týlní hrbol nemá být znatelný. Zpředu i zezadu boční strany hlavy (tváře) nesmí působit vycpaným dojmem. Boční lehký oblouk horní čelisti a lícních kostí musí být harmonický k celkové délce hlavy. Svaly hlavy jsou silně vyvinuté. Čelní stop je nepatrný, ale zřetelný.

Lebka:

Nos: Nosní houba je dobře vyvinutá, spíše širší, než okrouhlá, s velkými nevystupujícími nosními dírkami. U černých psů je nos černý, u hnědých světleji tónovaný. Partie od očí k nosu. Má být odpovídající horní části hlavy, silně vyvinutá a hluboká. Ústní štěrbina má dosahovat až pod stoličky. Dobrá šíře hlavy musí být i v oblasti horních a dolních řezáků.

Koutky: Musí být pevně a hladce napnuté a musí zaručit pevné uzavření ústní štěrbiny. Tmavě pigmentované. U hnědých psů je dovoleno světlejší tónování.

Čelist: Silná, široká dolní i horní čelist. Nůžkový skus, 42 zubů odpovídající zubnímu schématu, normální velikosti.

Oči: Středně velké oválné a tmavě zbarvené. U hnědých psů je dovoleno trochu světlejší zabarvení. Oční víčka jsou dobře přilehlá, okraje víček jsou osrstěné.

Uši: Vysoce nasazené a dobře nesené. Je-li v zemi zákaz kupírování, mohou být uznávány nekupírované uši. Měly by být středně velké s rovným předním okrajem, ležící na tvářích.

Krk: V poměru k tělu a hlavě, dobré délky, suchý, osvalený. Linie krku je vysoko nasazená a líbivě ohnutá. Držení krku je vzpřímené a vznešené.

pc038304.jpg

Tělo:

Kohoutek: Hlavně u psů má být jeho výška a délka výrazná. Výrazně vystupuje z linie hřbetu a zádi.

Záda: Jsou krátká a pevná. Partie zad a beder je dobré šířky a dobře osvalená. Feny mohou být mírně delší v bedrech, aby měla děloha dostatek místa.

Záď: Má být směrem od křížové kosti po nasazení ocasu málo, sotva znatelně svažitá. Působí tedy dobře zakulaceně. Dobré šíře se silným osvalením.

Hruď: Délka a hloubka hrudi musí být ve správném poměru, zároveň hloubka hrudi se správně lehce klenutými žebry dosahuje skoro do poloviny výšky těla. Hruď je dobré šíře a vpředu zvláště vyznačená tzv. předhrudí.

Břicho: Od konce hrudní kosti k pánvi je břišní stěna znatelně vtažená.

Ocas: Vysoce nasazený a krátce kupírovaný. Musí být znatelné 2 ocasní obratle.

Varlata: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata zřetelně v šourku.

Končetiny:

Přední končetiny: Přední končetiny stojí ze všech stran téměř rovně, tzn. kolmo k podlaze a jsou silné. Lopatka leží pevně na hrudním koši, je oboustranně dobře osvalená a přesahuje přes horní trnové výběžky hrudních obratlů. Co možná nejšikmější a dobře dozadu položená, o úhlu 50 stupňů k horizontu. Pažní kost - dobré délky s dobrým osvalením, úhel k lopatce 105 - 110 stupňů. Lokty - dobře uložené, nevybočující. Předloktí - silné a rovné, dobře osvalené. Délka v harmonii k tělu. Zápěstí - silné, kosti silné, zepředu rovné, z boku sotva viditelně skloněné - max. 110 stupňů. Přední tlapky jsou krátké, uzavřené. Prsty jsou dopředu zakulacené - kočičí tlapky. Drápy černé a krátké.

Zadní končetiny: zezadu působí u dobrmana výrazná svalovina na kyčlích a zádi dojmem šíře a zakulacení. Svalovina od pánve přes stehna a bérce má být dobře vyvinutá do šíře. Stehna, kolena i bérce jsou široké, mohutné. Silné zadní končetiny stojí paralelně a rovně. Stehna jsou dobré délky a šířky se silným osvalením. Dobré úhlení v kyčelním kloubu. Úhel k horizontu cca 80 až 85 stupňů. Kolenní klouby jsou silné, čéška silně vyvinutá, hlavice stehenních a bércových kostí jsou dobře viditelné. Úhel kolena cca 130 stupňů. Bérce jsou středně dlouhé, harmonické k celkové stavbě zadních končetin. Hlezenní kloub je středně silný, paralelní. Bércové kosti svírají s hlezenním úhel cca 140 stupňů. Záprstí je krátké a stojí kolmo k podložce. Zadní tlapky jsou jako u předních končetin jsou prsty krátké, zaokrouhlené a uzavřené. Drápy krátké a černé.

pa166298.jpg

Chod: Chod má význam jak pro výkon, tak pro exteriér. Chod je elastický, elegantní, obratný, volný a prostorný. Přední končetiny kmitají co nejvíce dopředu. Zadní končetiny pérují co nejdále s potřebnou silou švihu. Přední končetina jedné strany a zadní končetina protilehlé strany jsou současně vpřed. Dobrá pevnost zad, kloubů a vazů.

 

Kůže: Je pevně přilehlá a dobře pigmentovaná.

Osrstění: Srst je krátká, tvrdá a hustá, pevně a hladce pokrývá celé tělo. Podsada není vhodná. Barva černá, tmavohnědá s rezavě červeným přesně ohraničeným a čistým pálením. Pálení se nalézá na lících, jako skvrny na skráních a nad očima, na krku, dvě skvrny na hrudi, od středu končetin po tlapky, na vnitřních stranách stehen, okolo konečníku a na sedacích hrbolech.

Výška a váha:

Kohoutková výška u psa: 68 až 72 cm, u fen 63 až 68 cm.

Váha u psa cca 45 až 45 kg, u fen 32 až 35 kg.

Chyby:

*chybějící pohlavní výraz, málo substance, lehký, příliš těžký, vysoce nasazený pes, slabá kostra

*hlava příliš silná, příliš jemná, příliš krátká, příliš dlouhá, příliš velký či malý stop, silně zakulacené temeno, slabě vyvinutá spodní čelist, kulaté nebo štěrbinovité oči, příliš silné líce, neuzavřené pysky, hluboce uložené oči, volná víčka, vysoce nebo nízko nasazené uši, otevřený kohoutek

*krk příliš krátký, volná kůže, lalok, jelení krk, příliš dlouhý - neharmonický

*tělo, nepevná záda, kulatá záď, kapří či proláklý hřbet, malé nebo příliš velké úhlení žeber, nedostatečná hloubka či šířka hrudi, příliš dlouhý hřbet, chybějící předhrudí, příliš vysoko či příliš nízko nasazený ocas, příliš či málo nahozená břišní linie

*končetiny, příliš malé úhlení hrudních či pánevních končetin, volné lokty, od standartu odlišná délka či uložení kostí a kloubů, rozbíhavý či sbíhavý postoj, kravský či sudovitý postoj, úzký postoj zadních končetin, otevřené či měkké tlapky, zakrnělé prsty, světlé drápy

*osrstění příliš světlé, neostře ohraničené, nečisté - prokvetlé pálení, příliš tmavá maska, velké černé skvrny na končetinách, sotva zřetelné či příliš velké znaky na hrudi, dlouhá, jemná, nelesklá, zvlněná srst, řídká a holá místa, velké víry srsti na těle, viditelná podsada

*povaha, chybějící sebejistota, příliš vysoký temperament, příliš velká ostrost, agresivita, nízký či vysoký práh dráždivosti

*výška, odlišná výška od standartu do 2 cm při zlehčení typu

*chod, klátivý, cupitavý chod, vázaný chod, mimochod

Diskvalifikující vady:

*zřejmé chybění pohlavního výrazu

*předkus, klešťový skus, podkus, chyby v počtu zubů dle zubního schématu

*varlata jiná než normálně vyvinutá 2 varlata v šourku

*osrstění, bílé skvrny, zřetelné dlouhá a zkadeřená srst, příliš řídké osrstění a velká holá místa

*povaha, bázliví, nervózní a přehnaně agresivní psi

*velikost, větší či menší výška o více jak 2 cm od standardu

Pozn.: Psi musejí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21351
Měsíc: 117
Den: 2